Scholes Paul: Elulugu, Karjäär, Isiklik Elu

Sisukord:

Paul Aron Scholes on silmapaistev Inglise sportlane, maailma jalgpalli legend, karismaatiline iirlane “Punane prints”, kes sai kõigest hoolimata suureks - nägemisprobleemid, astma, valutavad põlved ja lähedaste ärevus. Ta kasvatati Manchesteri Ühendatud Jalgpalliakadeemias, kus ta veetis kogu oma profikarjääri.

Scholes Paul: elulugu, karjäär, isiklik elu

Biograafia

Paul Scholes sündis 1974. aastal 16. novembril Loode-Inglismaal Salfordi väikelinnas. Poisil oli jalgpalliarmastus juba lapsepõlvest peale. Scholes on ilmekas näide sellest, et miski pole võimatu, kuna lapsena diagnoositi tal astma, kuid see ei takistanud tal professionaalses jalgpallis suurt edu saavutamast. Arvatakse, et Paul on terve elu mänginud ühes klubis, kuid see pole päris tõsi.

Pilt
Pilt

Ta hakkas kätt proovima kohaliku väikese klubi "Langley Farrow" akadeemias. Scholes pääses legendaarsesse Manchester Unitedi alles 14-aastaselt. Andekat poissi märkas Suure Alex Fergusoni üks abistajaid Brian Kidd ja ta kutsus ta "Punaste kuradite" akadeemiasse. Scholes avaldas klubi juhtkonnale muljet ja suutis jääda kuulsa meeskonna kooli. Esimese lepingu klubiga sõlmis Paul 1991. aastal ja mängis 2 hooaega noorte koosseisus.

Karjäär

Paul Scholes kuulub kuulsasse "klassi 92". On vaieldamatu, et legendaarsel treeneril Sir Alex Fergusonil oli andekate mängijate suhtes erakordne hõng. Kuid "Klass-92" on ainulaadne nähtus. Kõigist selle aasta lõpetajatest said sõna otseses mõttes aastaid tõelised jalgpallistaarid ja Manchester Unitedi baasi asendamatud mängijad. See oli tõeline talentide "Klondike": Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham ja Gary Neville - kui nimetada vaid mõnda mängijat, kes on klubi ajaloos igaveseks oma nime teinud.

Pilt
Pilt

Ta sõlmis klubiga Red Prince 1993. aastal professionaalse lepingu, kuid tema debüüt toimus alles aasta hiljem. Tänu ennekuulmatu Eric Contona diskvalifitseerimisele oli Scholesil võimalus näidata, mida ta suudab liiga karikas teha madalama divisjoni meeskonna Port Vale vastu.

Pean ütlema, et debüüt oli edukas, Manchester United mängis võõrsil ja vaheajaks oli seis 1: 1. Värava lõi Paul Scholes. Teisel poolajal, 53. minutil, lõi Red Prince duubli. See värav oli Manchester Unitedile võidukas ja kohtumine lõppes 2: 1. Esimene kohtumine riigi meistrivõistlustel, hoolimata rünnakul kaotusest Ipswich Townis (2-3), oli Paul Scholesele edukas, lõi ta mõlemad vastase vastu väravad. Kokku esines Scholes tol hooajal turniiridel väljakul 25 korda ja lõi seitse väravat.

1995. aastal alanud hooajal andis Sir Alex Scholesele rohkem võimalusi ennast tõestada ja suurema osa hooajast veetis ta väljakul. 26 kohtumises pahandas ta vastaseid väravaga 14 korda. Samal hooajal võitis Paul oma karjääri esimesed karikad. Manchester United võttis FA karika ja võitis riigi kõrgliiga.

Pilt
Pilt

Sellest hooajast alates on andekas keskmängija end lõpuks algkoosseisus sisse seadnud ja mänginud iga kohtumist 200 protsenti. Ilma selle hämmastava mängijata on raske ette kujutada 90ndate ja 2000ndate "punaseid kurateid". Tema kohalolek väljakul tähendas, et keskmes oleks stabiilsus, oleks toetust mängijate ründamisele ja abi kaitses.

Treble Manchester Unitedist 1999. aastal

20. sajandi lõpp on kõigi klubi fännide ja mängijate jaoks selgelt kõige eredam hetk. Sel aastal suutis meeskond lüüa kuldse kübaratriki - võita ühe hooaja jooksul kolm võistlust. 16. mail alistasid punased kuradid Tottenhami 2: 1, võites Londoni Arsenali 1 punktiga ja lõpetades Esiliigas esikohaga, tulles Inglismaa meistriks.

Sama kuu 22. päeval tegeles Manchester United FA karikafinaalis pigem lihtsalt Newcastle'iga, kohtumine lõppes 2: 0, kohtumise teise värava 52. minutil lõi Paul Scholes, määrates lõpuks mängu tulemuse. Armastatud kolmekordsed Sir Alexi süüdistused esitati sama aasta 26. mail.

199. aasta Meistrite liiga finaali võib õigusega nimetada jalgpalliajaloo dramaatilisemaks ja pingelisemaks matšiks. Kohtumine toimus kuulsal Camp Nous, Barcelona kodustaadionil. Värviline Manchester Unitedi plakat - Müncheni Bayern on kogunud täis staadioni. Juba kohtumise kuuendal minutil jahmatasid Müncheni meeskond punakuradid ja avasid skoori. Vaatamata suurele arvule võimalustele ei suutnud Sir Alexi meeskond enne vaheaega seisu viigistada, poolaja lõpuks oli tablool pealetungiv 0: 1.

Teise poolaja algusega ei suutnud punased kohtumise tulemust ümber pöörata. Pealegi oli Bayernil mõned väravavõimalused, Devilsi värava päästis vaid ime ja tema nimi on Peter Schmeichel. Ülejäänud kohtumine mängiti vahelduva eduga, võimalusi oli mõlemal väraval, kuid skoor jäi muutumatuks.

Saksa klubi fännid tähistasid juba võimu ja peaga võitu ning valmistasid isegi õnnitlusreklaame, kuid ühte asja nad ei arvestanud: rivaalid olid Alex Fergusoni enda juhitud "punased kuradid". Kuulus Fergie Time mattis Bayerni vaid paari minutiga. Kohtumise lõpus ei jätnud Ferguson servi ja näitas pidevalt mängijatele tungivalt kella.

Pilt
Pilt

Põhiaeg on läbi, kohtunik lisas traditsioonilised 3 minutit. Sel ajal teenisid punased kuradid nurga, mida isegi väravavaht Peter Schmeichel mängima läks. Pärast David Beckhami nurgast tulnud täpset söötu võitis Schmeichel palli ja saatis selle mängijate sekka ebaõnnestunud allahindlusega, võitlusest tõusis palli valdusse Ryan Giggs. Ta saatis palli pehme löögiga väravasse. 1-1! Selline skoor oleks mängu automaatselt lisaajale viinud, kui mitte järgmine nurk Bayerni väravate juures. Pärast Beckhami söötu saatis Ole Gunnar Solskjaer palli väravasse 92. minutil 2: 1.

Kahjuks ei saanud "punane prints" sellel "sajandi veresaunal" osaleda kollaste kaartide ülekasutamise ja diskvalifitseerimise tõttu, kuid ta aitas vahepealsel etapil kaasa "kuldsele kübaratrikkile". Alagrupiturniiril tegi Manchester United tänu oma eesmärkidele viiki ja jagas punkte Müncheni Bayerniga ja Barcelona Catalaniga. ¼ finaalis viis 88. minutil teises mängus Interi vastu Paul Scholes meeskonna kaotusest eemale, viigistades seisu 1-1.

Pilt
Pilt

Kokku lõi Scholes sel hooajal Meistrite liigas 4 väravat. Kõik Manchester Unitedi mängijad, kellel oli võimalus sellel hooajal mängida, peavad seda perioodi oma karjääri säravaimaks ja edukamaks ning Paul Scholes pole erand.

Treble-järgsed etendused ja pensionile jäämine

Pärast fantastilist 98/99 hooaega jätkas Scholes püsivat kõrgel tasemel mängimist kuni 2011. aastani. Pärast dramaatilist Meistrite liiga finaali Wembley's, mis kaotas Edwin Van Der Sari järel Barcelonale Hispaania vastu, teatas Scholes oma tagasiastumisest.

Järgmisel hooajal ei alustatud Manchester Unitedil hästi. Ta langes välja FA Cupilt, lõpetas jalgpalliliiga karikasarja 5. voorus, kaotades Crystal Palace'ile. Meistrite liigas lõpetas meeskond alagrupis kolmanda koha ja läks Euroopa liigasse. 2012. aasta jaanuaris teatas profikarjäärist taandunud Scholes tagasipöördumisest "punaste kuradite" leeri, ta ise selgitas seda sellega, et jättis mängu tõesti vahele.

Kuuldavasti üritas Ferguson ise teda veenda vähemalt üheks hooajaks klubisse naasma. "Punase printsi" naasmine mõjutas kindlasti meeskonna mängu, kuid ei toonud tulemusi. Euroopa liigas langes klubi 1/8-finaalis välja. Ja põhihooajal "Manchester United", olles hooaja lõpus kaks korda komistanud, lõpetas alles teisel kohal.

Paul Scholes otsustas meeskonna juurde jääda veel üheks hooajaks, kus ta pidas 21 kohtumist ja lõi vaid ühe värava, samal ajal tõstis ta oma karjääri profikarjääri viimase karika üle pea. Hooaja lõpus Manchester Unitediga tuli Scholes 11. korda Inglismaa meistriks. Pärast seda lõpetas ta mängijakarjääri, seekord lõpuks ja pöördumatult.

Pilt
Pilt

Kokku pidas legendaarne mängija Manchester Unitediga 718 mängu, milles viskas 155 väravat. Ta tuli 11 korda Inglismaa meistriks ja võitis kahel korral Euroopa mainekaima karika - Meistrite liiga karika.

Inglismaa salk

Pilt
Pilt

Jalgpalli rajajatel on olnud halb õnn alates 1966. aastast, kui nad võitsid ajaloo ainsa korra maailmameistrivõistlused. Ka Paul Scholesel ei vedanud; ta pidas rahvuskoondises 66 mängu ja lõi 14 väravat, kuid ei võitnud kunagi midagi.