Irina Privalova: Elulugu, Loovus, Karjäär, Isiklik Elu

Sisukord:

Irina Privalova on Nõukogude ja Venemaa sportlane, sportlane. 2000. aasta olümpiavõitja tuli mitu korda Venemaa, NSVL, Euroopa ja maailma meistriks. Venemaa austatud spordimeister autasustati rahvaste sõpruse ordeniga ja autasuga.

Irina Privalova: elulugu, loovus, karjäär, isiklik elu

Kergejõustikus silmapaistvate sportlaste arv kasvab pidevalt. Uued meistrid ilmuvad igal aastal. Irina Anatoljevna Privalova hõivab kindlalt oma koha silmapaistvate meistrite galaktikas.

Tee suure spordini

Tulevase sportlase elulugu algas 1968. aastal Moskva lähedal Malakhovka külas. Tüdruk sündis 22. novembril. Lapsepõlvest pärit vanemad sisendasid lapsele armastust spordi vastu. Tutvunud pere Nikitini spordihariduse meetodiga, rajas isa Irinale kodunurga, millest sai algaja sportlase lemmikkoht.

Alates kaheksandast eluaastast viidi tüdruk väljakule. Uiskudel käitus ta hästi, esitas elemente, mis polnud tema vanuse jaoks lihtsad. Algul viidi ta jääl teatrisse. Kaugeltki mitte ideaalsete saadete tõttu soovitas Ira treener õpilase vanematel oma tütar kiiruisutamise sektsioonile üle viia. Seetõttu on Privalova õpingute profiil täielikult muutunud.

Irina sattus kergejõustikusse juhuslikult. 1979. aastal ehitati sportlaste maja lähedale jooksukompleks. Ühel päeval otsustas naine teda lähemalt uurida. Treener viis tüdruku ühe õpilase jaoks. Ta käskis tal riided vahetada ja treenima hakata. Juba esimesel õppetunnil mõistis Privalova, et leidis endale kutse. Aasta jooksul ei lahkunud ta uisutamistundidest, jätkates kergejõustikku. Eelistati siiski jooksmist.

Võimalikult lühikese ajaga läbiti spordimeistri normid 100 meetri distantsil, kaugushüppes. Juhtkond märkas andekat sportlast.

Pihtimine

1985. aastal sai ta võimaluse kutsuda riigi juunioride rahvuskoondisse. Neli aastat hiljem liitus Irina täiskasvanute meeskonnaga. 1986. aastal otsustas Privalova omandada hariduse Moskva Riiklikus Ülikoolis. Temast sai maineka ajakirjanduse osakonna üliõpilane. Õpingute ajal mängis sportlane regulaarselt ülikooli rahvuskoondises, jõudes rahvusvahelise spordimeistri tasemele.

Kolm aastat hiljem juhtis tudeng enamikku riigi meistrivõistlustest. Temast sai ainus heledanahaline jooksja, kes edestas oma tumedanahalisi konkurente. Irinal on olnud karjääri jooksul palju turniire. 1989. aastal sai ta EM-il kolmanda koha. 1991. aastal oli tema notsu pank Hispaanias peetud maailmameistrivõistlustel kuuskümmend meetrit "hõbe" ja kahesaja meetri jooksu "hõbe". Samal ajal tõusis Privalova Tokyos teatejooksus teiseks ja pälvis Eurocupil kolm tippauhinda.

1992. aasta Barcelona olümpia oli edukas jooksja. Ta sai teatevõistluse eest "hõbeda", 100 meetri jooksu eest "pronksi". Uuel hooajal on õnnestumised muutunud muljetavaldavamaks. Sportlane on saanud kaheksa auhinda turniiridel Kanadas, Saksamaal ja Rootsis.

1994. aastal lisas ta võitude nimekirja kolm EM-medalit, sama palju autasusid maailmakarikalt. Privalova tunnistati Euroopa parimaks kergejõustiku esindajaks. 1995. aastal võitis ta 4 medalit ja 1998. aastal sai ta Euroopa meistrivõistlustel täiskomplekti auhindu. Irina Anatoljevnast on korduvalt saanud Venemaa, Euroopa ja maailma rekordiomanik.

Uued saavutused

Spordikarjäär ei koosnenud ainult startidest. 1997. aastal Pariisis toimunud võistluste ajal sai sportlane raskelt vigastada. Pärast teda pidi sportlane võistluse katkestama. Ta oli suurest spordist lahkumise äärel. Siis oli staar Marion Jones juba sisenenud ja ebatäiuslikus olekus oli võimatu temaga võistelda.

Pikka aega lahkus Irina spordist. Olukorra päästis treener, kes otsustas, et karjääri lõpetamine on liiga vara. Arutelude käigus otsustati vahemaad muuta. Vanuseomaduste ja terviseseisundi tõttu viidi etendused takistustega 400 meetri kaugusele.

Otsus võeti vastu soolateraga. Kujunes 31-aastase sportlase tehnika, üleminek võib teda kahjustada. Kergejõustikus pole selliseid pretsedente olnud. Otsuse õigsus kinnitas peagi tegelikkuse. Sydneys olümpiamängudel oli Privalova parimaks distsipliiniks valitud. Triumf saavutati raske ja pika tööga.

Treener valis distantsi lihtsate järelduste põhjal. Irina eeliseks oli kiirus takistusteta jooksmises. Võistlusel polnud ühtegi austraallast, kes oleks olnud otsene konkurent. Selle tulemusena oli peamine ülesanne tõkete ületamise tehnika täiustamine. Ühe talve jooksul sai see täiuslikuks.

Nii muljetavaldava edu tagas suurepärane liigutuste koordineerimine, ülesande olemuse mõistmine, mille lahendamine nõudis maksimaalset efektiivsust. Kõigepealt keskendus sportlane oma harjutuste uutele tõketele. Ta osales 400 meetri tõkkejooksu sprindisõitudes, kuid sellised turniirid polnud kasulikud. Üleminek polnud kerge.

Pere ja sport

Privalova sisenes igavesti maailma spordiajalukku. Venelane võttis Sydneys kulda peaaegu 32-aastaselt. Koos abikaasaga saabus ta paar kuud enne võistluse algust Austraaliasse, et osaleda kahel meistrivõistlusel.

Ajaline reserv tagas suurepärase kohanemise tingimustega. Jooksurajad osutusid erilisteks. Kunstmurul olid sportlaste liikumise ajal ebatavalised reaktiivsed omadused. Sportlane suutis nendega täielikult kohaneda.

Vaatamata sellele, et sportlane jooksis sellist distantsi alles seitsmendat korda, möödus ta kõigist konkurentidest. Pärast triumfi otsustas Irina suurendada vahemaad 800 meetrini, kuid mentor heitis selle tagasi. Selle tulemusena saadi uus vigastus. Pärast teda liikus jooksja lõpuks 800 m peale.

Sportlane leidis aset isiklikus elus. Tema esimene valitud oli ajakirjanik, sportlane Jevgeni Sergeev. Peres on laps, poeg Aleksei. Abielu lagunes.

Varsti sai Privalovast oma mentori Vladimir Parashchuki naine. Paaril oli kaks tütart, Maria ja Catherine. Masha tegeleb kergejõustikuga, võttis Buenos Aireses noorte olümpiamängudel kolmikhüppes pronksi. Katya õpib koreograafiakoolis.

Privalova ise juhib Moskva Riikliku Ülikooli kehalise kasvatuse osakonda. Sportlane armastab lihtsat puhkamist, kalastamist, astronoomiaalaste raamatute lugemist.