Orser Brian: Elulugu, Karjäär, Isiklik Elu

Sisukord:

Brian Orser on Kanada iluuisutaja, maailmameister, olümpiahõbe. Pärast üksikmängukarjääri lõppu sai temast edukas treener, tema õpilaste seas on ka mainekamate võistluste võitjad.

Orser Brian: elulugu, karjäär, isiklik elu

Lapsepõlv ja noorus

Brian sündis 1961. aastal Kanadas Ontarios Belleville'is. Tulevane uisutaja oli noorim laps 5 venna ja õe seas. Pere ei kuulunud jõukate hulka, kuid orseurid elasid koos, lastele pöörati palju tähelepanu.

Vanemad märkasid poja soovi iluuisutamiseks ja saatsid ta spordikooli. Seal selgus, et alustada tuleb varem: treeningute alguse ajal oli Brian juba 9-aastane. Tema esimene treener Linda Leaver otsustas siiski võimaluse kasutada.

Uisutajakarjäär

Orser alustas kohe uisutamisega. Esimese meistritiitli võitis ta 1977. aastal, kuid järgmine aasta oli vähem edukas: juunioride maailmameistrivõistlustel saavutas paljulubav üksikuisutaja alles neljanda koha. Kaotus ei heidutanud noort uisutajat. Juba järgmistel võistlustel tuli ta taas meistriks ning alates 1981. aastast astus ta kindlalt kõigil vabariiklikel meistrivõistlustel poodiumi viimasele astmele.

1984. aastal võitis Orser olümpial hõbemedali. Tal õnnestus midagi, mida ükski uisutaja ei teinud - täiesti puhas kolmiktelg. Järgmistel mängudel kandis riigi seitsmekordne meister Kanada lippu, kuid ei tulnud meistriks - Brian Boitano edestas teda, samal ajal kui Orser sai hõbeda. Pärast olümpiat teatas sportlane, et lõpetab uisutajakarjääri.

Treeneritegevus

Pärast harrastusspordist taandumist esines Orser 17 aastat jäänäitusel. Kuid aastate jooksul hakkas tervis ebaõnnestuma, oli vaja tegevusvaldkonda põhimõtteliselt muuta. Lahendus leiti kiiresti - endisest meistrist sai treener, kes juhtis iluuisutamise osakonda ühes Toronto spordikoolis. Briani tööstiil põhineb süüdistuste tugevamate külgede, õige motivatsiooni ja psühholoogilise toe väljaselgitamisel.

Orseri staariõpilaste seas on Kim Yu-Na, Javier Fernandez, Yuzuru Hanyu, Elizabeth Tursynbaeva, Sonia Lafuente. Hiljuti kolis Kanada treeneri tiiva alla 2018. aasta olümpiamängude hõbemedaliomanik venelanna Evgenia Medvedeva.

Isiklik elu

Brian Orser on vallaline ja tal pole lapsi. Pikka aega varjas ta ebakonventsionaalset suundumust, kartes, et see võib tema spordikarjääris takistuseks saada. Hiljem otsustas ta siiski varjust välja astuda ja kohtus kolleegide seas täieliku mõistvusega.

Täna on Orseril lähedased suhted tema sihtasutuse juhataja Rajesh Tiwariga. Paari fotod ilmuvad regulaarselt trükituna, mis absoluutselt ei häiri silmapaistva treeneri õpilasi ja kolleege. Orser ise on kindel, et tema isiklik elu pole kunagi tööd takistanud, ta annab inimestele kõik endast oleneva. Tema süüdistused elavad samal põhimõttel. Võib-olla on see nende võitude garantii - olevik ja tulevik.